Recenzja tabletu Lenovo TAB A8-50 A5500-F (8" 1280x800, Mediatek MT8121, Android)

Nowa seria tabletów Lenovo TAB A7, A8 i A10 to kolejna próba konkurowania z supertanimi tabletami od chińskich i polsko-chińskich producentów. I mimo, że parametry i specyfikacja sprzętowa może wydawać się bardzo zbliżona, to kupując sprzęt markowy (przemilczmy, że Lenovo to też chiński producent) liczymy na wyższą jakość, niezawodność czy bezproblemowy serwis. 8-calowy A8-50 został jednak wyceniony relatywnie wysoko. Czy warto dopłacić? Przekonamy się w teście.


Zawartość zestawu oraz wykonanie

Lenovo Ideapad A8-50 A5500-F Lenovo Ideapad A8-50 A5500-F
Wraz z tabletem nie otrzymamy zbyt wiele, inaczej mówiąc niezbędne minimum - kabel micro USB, ładowarka (5V 1,5A) na tenże kabel i instrukcje. Urządzenie zapakowano w estetyczne, białe pudełko.

217x136 mm to dość typowe wymiary jak na 8-calówkę, ale wciąż na tyle poręczne, że naszym zdaniem nawet atrakcyjniejsze pod względem komfortu pracy od typowych 7-calówek. Jakby nie było, 2,5 cm różnicy na przekątnej to niemało, a jednak obudowa nadal pozostaje wygodna w uchwycie (ale o tym później). Co rzadko się zdarza, nowy tablet Lenovo jest lżejszy (o 4 g) niż deklaruje producent, ważąc dokładnie 356 g.
Lenovo Ideapad A8-50 A5500-F
Lenovo nową rodziną tabletów w skład której wchodzi także testowany dziś A8-50 zmienia nieco design, choć nadal jest to raczej prosta, przejrzysta konstrukcja, acz całkiem atrakcyjna wizualnie. Tablet ten występuje (lub będzie występował) w kilku wersjach kolorystycznych - my otrzymaliśmy do testu wersję granatową. Tablet ma obłe kształty i lekko podwinięte pod spód dolne krawędzie. 

Urządzenie wykonano w całości z tworzyw sztucznych (oczywiście nie licząc szklanego frontu). Plecki mają matową, jakby lekko gumowaną fakturę, natomiast brzegi przedniej części są błyszcząco czarne. Wszystkie materiały są wysokiej jakości, przyjemne w dotyku.
Lenovo Ideapad A8-50 A5500-F Lenovo Ideapad A8-50 A5500-F
Sztywność obudowy A-ósemki jest zupełnie wystarczająca i wytrzymała na codzienne znoje. Z pewnością nie jest wzorowa, bo tablet po przyłożeniu siły w pewnym zakresie się wygina, jednak nie towarzyszą temu dodatkowe zjawiska, nic nie strzela, nie chrobocze - jednak na ekranie pojawia się małe przebarwienie. Co jednak istotne, ekran jest zabezpieczony zupełnie dobrze - by wywołać duszka trzeba naprawdę mocno nań nacisnąć.

Nie można mieć uwag także do spasowania elementów obudowy, bo zarówno front z pleckami, jak i klapka skrywająca slot microSD, czy przyciski - są idealnie dopasowane do obudowy. Wykończenie także jest OK - brak ostrych krawędzi, niedoróbek czy nieplanowanych przestrzeni między elementami.
Lenovo Ideapad A8-50 A5500-F
Z 8-calówkami o proporcjach ekranu 16:10 bywa różnie, jeśli chodzi o predefiniowaną pozycję, w jakiej producent sugeruje z tabletu korzystać. W przypadku TABa A8-50 jest to pozycja pionowa, co sugerują właściwie wszystkie fragmenty tabletu - od napisów, po kamerki.

Przez wspomniane przyjemne w dotyku materiały (zwłaszcza plecków) i podwinięte spodnie krawędzie, tablet bardzo wygodnie leży w dłoni. Niezbyt wąskie ramki w tym wypadku pomagają w jednoręcznym uchwycie, podobnie jak dobre wyważenie tabletu.
Lenovo Ideapad A8-50 A5500-F Lenovo Ideapad A8-50 A5500-F
Lenovo Ideapad A8-50 A5500-F Lenovo Ideapad A8-50 A5500-F
Ergonomia korzystania również jest w porządku - przyciski regulacji głośności i włącznik umieszczono na prawej krawędzi, lekko od spodu, przez co nie wystają one poza obrys obudowy. Po przeciwnej stronie znajdziemy klapkę, a pod nią czytni karty microSD. W wersji z modemem 3G w tym samym miejscu umieszczono także slot na kartę SIM. Na dolnej krawędzi mamy jedynie mikrofon, natomiast na górnej - złącze microUSB i gniazdo słuchawkowo-mikrofonowe jack 3,5 mm. W przeciwieństwie do wariantu z modemem 3G, w "wifi-only" mamy pojedynczy głośnik poniżej ekranu.
Lenovo Ideapad A8-50 A5500-F
<< < 1 2 3 4 > >>

Dodaj komentarz